Kereken egy éve érkezett a kalotaszegi egyházmegyébe, de a járványügyi helyzet okozta zűrzavarok miatt csak augusztus 29-én iktatták be a bogártelki egyházközségbe Orbán Mihály lelkipásztort. Elmondása szerint minden gyülekezetben akadnak közös vonások, illetve problémák, amelyekkel meg kell küzdeni a híveknek, de azért akadnak eltérések is a különböző tájegységek eklézsiái között. Az iktatási ünnepség után a terített asztal mellett az egyházmegye legifjabb lelkipásztora az elmúlt egy év tapasztalatairól mesélt.
Hover Zsolt
Orbán Mihály szerint a bogártelki gyülekezetnek sikerült feledhetetlenné tennie a fogadását tavaly szeptemberben. Érkezése előtt a gyülekezet gondnokával, Fekete P.P. Jánossal egyeztetett időpontot, aki megígérte, hogy várni fogja a parókián a megbeszélt időpontban. A kurátor azt azonban már nem árulta el a beköltöző lelkipásztornak, hogy a teljes presbitérium ott lesz a papilakban a hitvestársaikkal együtt. Az új lelkészt egy finom vacsorával és vidám hangulattal várta tehát a gyülekezet, ami jó alapokra helyezte a viszonyukat. A kalotaszegi lelkészek szintén barátságosan fogadták új szolgatársukat, sokan már az érkezése előtt felvették vele a kapcsolatot a legnagyobb közösségi oldalon, és arra bíztatták őt, hogy bátran kérjen segítséget, ha a szükség úgy hozná.
A gyülekezetben Pataki Levente lelkipásztor tizennégy esztendőn át végezte hűséges szolgálatát, és ez alatt az idő alatt rengeteg munkálat zajlott a bogártelki templomban és a parókián. Több, mint egy évvel ezelőtt a marosvécsi gyülekezet hívta meg Pataki Leventét, aki azóta is szívesen gondol vissza azokra az évekre, amit a gyülekezetben töltött a családjával.
A beiktató istentiszteletre a nemrég felújított templomban került sor. Az átfogó munka során a templom szentélyében egy hatalmas freskó töredékei kerültek elő, aminek a konzerválása és restaurálása idén tavasszal fejeződött be. Ugyancsak ebben az évben fejeződött be az orgona helyreállítása, a villanyszerelés, a templomtorony ablakainak cseréje, a tetőzet csatornarendszerének kiépítése, a kő járófelületek elkészítése, valamint a kőfalak hidraulikus mésszel való vakolása és a simító vakolat felhordása.

Vincze Minya István, a kalotaszegi egyházmegye esperese, Péter apostol második leveléből olvasta fel az alapigét: Mert nem kitalált meséket követve ismertettük meg veletek a mi Urunk Jézus Krisztus hatalmát és megjelenését, hanem úgy, hogy szemtanúi voltunk isteni fenségének (2 Pt 1, 16).
Az esperes kiemeli, hogy mint annyi mindennek, az emberi szónak is jócskán leromlott az értéke a modern korban. Annyi információval találkozunk naponta, amelyeknek a nagy része semmilyen szűrőn nem esik át, hogy már azt sem tudjuk sokszor, hogy mi igaz és mi nem. Az álhírek világában fennáll a veszélye, hogy az emberek a biblia örömhírét is értéktelennek tartsák. Az igehirdetés még ennél is rosszabb helyzetben van, hiszen a hétköznapi szóhasználatban ezzel a kifejezéssel utasítjuk vissza a kioktatást: te nekem ne prédikálj!
Vincze Minya István rámutat arra, hogy a lelkészeknek ebben az ellentmondásos világban kell előállniuk Isten igéjével. A tanítványok nem a saját maguk véleményét adták tovább az első keresztény gyülekezeteknek, hanem beszámoltak mindarról, amit Jézustól hallottak és láttak. A ma élő lelkészeknek szintén az a feladatuk, hogy Jézusra tekintsenek, és az ő szavát továbbítsák az emberek felé, még akkor is, ha nem mindig talál befogadó közönségre az igehirdetésük.
Az istentisztelet további részében Orbán Mihály a Zsidókhoz írt levélből olvasta fel az alapigét: Békességre törekedjetek mindenkivel és megszentelődésre, mert enélkül senki sem fogja meglátni Istent (Zsid 12, 1). A lelkész az igehirdetésében felidézi a nagyapja szavait, aki gyermekkorában arra buzdította, hogy mindenkit így üdvözöljön: Békesség Istentől! Ez annyira nagy hatást gyakorolt az ifjú lelkészre, hogy mindig a békességre való törekvést tekintette a legfontosabb keresztyén feladatnak. Orbán Mihály Timóteust tekinti példaadónak a hívő életben, aki képmutatás nélküli hitet örökölt édesanyjától és nagyanyjától. Rámutatott arra, hogy a hit őszinte gyakorlása sokkal nehezebb, mint folyton Istenről beszélni, de anélkül nem lehet igazán Istent szolgálni. Hozzáteszi, hogy a szolgálatban mindenekelőtt a kitartást tartja a legfontosabb erénynek, mivel lelkészként sok féle kihívással kell szembe nézni. Az ünnepi istentisztelet után a bogártelki gyülekezet megvendégelte a kalotaszegi egyházmegye lelkipásztorait, akik részt vettek ifjú szolgatársuk beiktatásán.

Valamilyen szinten minden gyülekezet más, még itt Kalotaszegen belül. Jómagam Székelyföld pereméről, Kelementelkéről származom, tehát falusi környezetben nőttem fel, és bár kalotaszeg vidéke és kultúrája sok tekintetben idegen volt a számomra, a közösség kedvességének, szeretetének és támogatásának köszönhetően úgy érzem zökkenőmentes volt a beilleszkedés.
Mielőtt a Bogártelki gyülekezet meghívott, egy évig Marosvásárhelyen szolgáltam és ebben a városi gyülekezetről családias légkört tapasztaltam, ami az egymásra való odafigyelésben, illetve a kölcsönös tiszteletadásban mutatkozott meg. Hálás vagyok az Úrnak, hogy ugyanezt tapasztalom itt Kalotaszegen, a bogártelki egyházközségben. Tavaly novemberben, amikor elkaptam a koronavírust két hétig a gyülekezeti tagok gondoskodtak számomra meleg ételről. Valóban áldásként élem meg azt, hogy a Bogártelki Gyülekezetnek lehetek a lelkésze és arra törekszem, hogy én magam is áldássá váljak számukra – vallja Orbán Mihály bogártelki lelkipásztor.